Więcej władzy dla Królowych Matek – szansa dla Afryki?

Wpływ patriarchatu unicestwił potęgę afrykańskich Królowych Matek, odciął korzenie starej tradycji, zakłamał symbolikę. Czy dadzą radę powrócić do źródeł, odzyskać władzę, współuczestniczyć na równych prawach w budowaniu społeczeństwa?

Dodatkowo do poprzednich dwóch blogów filmy o obecnej sytuacji Królowych Matek:

oraz

Chętnie oddaje się obecnie Królowym Matkom sferę dotycząca kobiet i dzieci. To władza ograniczona, ale niemniej niezwykle ważna. Taka władza Królowych przydałaby się w Polsce, może dzięki ich władzy można by było zapewnić prawo do aborcji, do decydowania kobiet o własnym ciele, do wzmocnienia statusu kobiet.

Zapomina się jednak przy tym, że kiedyś Królowe Matki decydowały o wszystkim. Czy będą miały szansę na powrót do władzy, do kulturowego dziedzictwa Afryki? Trzymam za nie kciuki.

Czy nie są wspaniałe? Majestatyczne, dumne, pewne siebie. Tak mało się o nich wie w Europie. Szkoda.

W następnym blogu zostaniemy w Afryce. Ifi Amadiume, autorka książki „Męskie córki, kobiecy mężowie” opowiada o kulturze matriarchalnej Afryki, tak często niezrozumianej i błędnie interpretowanej przez europejskich antropologów. Może dowiemy się więcej o tych afrykańskich sekretnych kobiecych związkach, do których żaden europejski uczony nie miał dojścia.

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s