Wpływ patriarchatu unicestwił potęgę afrykańskich Królowych Matek, odciął korzenie starej tradycji, zakłamał symbolikę. Czy dadzą radę powrócić do źródeł, odzyskać władzę, współuczestniczyć na równych prawach w budowaniu społeczeństwa?
Dodatkowo do poprzednich dwóch blogów filmy o obecnej sytuacji Królowych Matek:
oraz
Chętnie oddaje się obecnie Królowym Matkom sferę dotycząca kobiet i dzieci. To władza ograniczona, ale niemniej niezwykle ważna. Taka władza Królowych przydałaby się w Polsce, może dzięki ich władzy można by było zapewnić prawo do aborcji, do decydowania kobiet o własnym ciele, do wzmocnienia statusu kobiet.
Zapomina się jednak przy tym, że kiedyś Królowe Matki decydowały o wszystkim. Czy będą miały szansę na powrót do władzy, do kulturowego dziedzictwa Afryki? Trzymam za nie kciuki.
Czy nie są wspaniałe? Majestatyczne, dumne, pewne siebie. Tak mało się o nich wie w Europie. Szkoda.
W następnym blogu zostaniemy w Afryce. Ifi Amadiume, autorka książki „Męskie córki, kobiecy mężowie” opowiada o kulturze matriarchalnej Afryki, tak często niezrozumianej i błędnie interpretowanej przez europejskich antropologów. Może dowiemy się więcej o tych afrykańskich sekretnych kobiecych związkach, do których żaden europejski uczony nie miał dojścia.