Św. Bastiaun na kamieniu

Zuoz_San_Bastiaun_1st_bastiaunW szwajcarskim Engadynie znajduje się malownicze miasteczko Zuoz. Cała okolica obfituje w miejsca związane z pogańskimi kultami. Pagórki, kręgi kamienne, kamienny tron przy drodze, wielka skała Muma Veglia, pęknieta w środku, nazywana również „Tyłkiem Starej”. Do dzisiaj pasterze idąc wiosną ze zwierzętami na redyk przechodząc obok skały muszą ją pocałować, aby w ten sposób zyskać łaskawość Przodkini i Opiekunki. Stara Matka (muma veglia) jest obecna w całym pejzażu Gryzonii.

Kto wie, może ten ogromny kamień, na którym rozsiadł się kościółek św. Bastiauna, czyli św. Sebastiana, należał również do Starej? W jego zagłębieniu zbiera się woda, może miała kiedyś magiczne działanie? St. Bastiaun zbudowany w 13 wieku, „zainkulturował” (za niemiecką Wikipedią: inkulturierte), czyli po prostu bezczelnie zawłaszczył miejsce pogańskiego kultu. Część kamienia jest widoczna po lewej stronie, we wnętrzu budynku.

W Bretanii głazy-wanny, w których zbierała się woda deszczowa były wyjątkowo czczone. Dawano ją do picia bydłu, żeby zapewnić mu zdrowie i płodność.