Smoczyce

Co ma wspólnego krakowska Wanda z Vouivre, dlaczego święta Marta i święta Małgorzata ujarzmiają smoka, jaką rolę odgrywa w mitologii Europy baskijska Mari? O co chodzi w podaniach o jaskiniach, wężach i bogactwach, które są w nich strzeżone? Czy to tylko baśnie, czy raczej przebogata tradycja, mająca swoje źródła w najwcześniejszej historii czlowieka na Ziemi? Temat jest fascynujący i szeroki. Nie da się go przerobić w jednym artykule. Proponuję więc tylko rodzaj wprowadzenia, o tym skąd wzięła się mądrość węża, o symbolice jaskiń, o metamorfozie smoków, o ich pognębieniu przez zwycięską religię monoteistyczną.

melusina

Zdradzona przez męża Meluzyna wyleciała ze strasznym zawodzeniem z wieży zamku…

Pod zakładką w górnym menu”Boginie wody, urodzaju i śmierci” dodałam artykuł, opublikowany w ostatniej Zadrze. http://www.pismozadra.pl, do którego wszystkich zapraszam.

W poprzednim blogu zamieściłam dodatkowe ilustracje.

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s