Jeszcze o Smoczycach

W ostatniej Zadrze (nr 3-4, 2015) ukazał się mój artykuł o tradycji i metamorfozie symboliki smoków i węży w Europie i ich powiązaniach z Boginiami. O słynnej Vouivre z rzeki Doubs, z Franche-Comtè, o Tarasku, o chrześcijańskich pogromcach i pogromczyniach bestii. Do tego pozwolę sobie dorzucić parę ilustracji.

Czarna rzeka Doubs, Besancon i St. Ursanne

Doubs w Besancon, oplatająca wzgórze Chaudanne, na którym znajdowała się aż do XVII wieku świątynia Diany

Doubs w Besancon, oplatająca wzgórze Chaudanne, na którym znajdowała się aż do XVII wieku świątynia Diany

Słynna w okolicy St. Ursanne (Szwajcaria) smoczyca Vouivre wijąca się na moście, pozostałość po plenerach malarskich w miasteczku. W dole płynie Czarna Rzeka – Doubs.

ursan_MOST

Na portalu kolegiaty w St. Ursanne syrena karmiąca dziecko. To symbol rozwiązłego pogaństwa, nie do końca jednoznaczny. Syreny również chroniły wiernych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kapitelu kolegiaty z St. Ursanne z prawej strony karmiąca syrena. Częsty motyw na kościołach romańskich. Niejednoznaczny. Z jednej strony symbol pogańskiej rozwiązłości, z drugiej, siła opiekuńcza.

Na portalu pod pięknym, skrzydlatym smokiem św. Ursyn, który wygonił bestię z jej pieczar nad miasteczkiem, z Czarnej Doubs. Zza jego pleców wychyla się głowa potwora, święty depcze jego wężowy ogon.

Vouivre na portalu a obok św. Ursyn z ledwie widoczną bestią za plecami

Vouivre na portalu a obok św. Ursyn z ledwie widoczną bestią za plecami

Ciekawa wymiana zdań na fresku w kolegiacie. Mnich (prawdopodobnie Ursyn), grozi dziwnej kobiecie w sukni czerwono-czarnej (czarny kolor wyblakł nieco). Za jej bujnymi włosami jednak widoczna aureola, symbol dawnej świętości, jej stopy to kopyta – oznaka diabła.

Mnich w rozmowie z poganką.

Mnich w rozmowie z poganką.

Zabić smoka

Paolo Uccello 1470

Paolo Uccello 1470

św. Marta, machnąwszy krzyżem przed potworem Taraskiem, nękającym okoliczną ludność, zamienia go w potulne zwierzę, bierze go na smycz i doprowadza do miejsca kaźni. Rycerz, prawdopodobnie św. Jerzy, zabija go lancą. Dlaczego, właściwie, jeżeli smok został już ujarzmiony?

margareta

Muzeum we Fryburgu. Pięć świętych kobiet, Werena, Genowefa, Małgorzata, Barbara, Dorota. I ten straszny smok.

św. Małgorzata, tu w towarzystwie swoich znamienitych towarzyszek. Zgodnie z legendą smok miał być jej odtrąconym zalotnikiem, którego pokonała w celi jedynie znakiem krzyża. Na większości obrazów wbija w niego włócznię.

Niekoniecznie trzeba jednak zabijać. Są również Małgorzaty trzymające smoki w objęciach.  Swięta, ze swoim archaicznym alter ego, obydwoje wielce kontenci.

Sw. Małgorzata, Gryzonia (Szwajcaria)

Sw. Małgorzata, Gryzonia (Szwajcaria)

Smoki ze szwajcarskiego Engadynu

Kuzynki Vouivry i Taraska: La Murgäna, syrena, pożerająca dzieci, Ritscha, malowana od setek lat na starych engadyńskich domach. Smoczyce i syreny, symbole wijącej się w dolinie rzeki Inn mają piękną tradycję w krajobrazie mitologicznym Engadynu.

Dom w Celerinie. Smoki i symbole słońca.

Dom w Celerinie. Smoki i symbole słońca.

Smok naturalny – niezwykłe zjawisko atmosferyczne w dolinie Inn. W pewnych porach roku, skłębione masy chmur znad Maloji pełzną w dół rzeki. Przesuwają się majestatycznie. Można sobie wyobrazić jak reagowali na ten spektakl pierwotni mieszkańcy tego bajkowego miejsca. Węża z Maloji można obejrzeć na filmie z 1924 roku, pokazanym również w filmie z Juliette Binoche z 2015 roku „Clouds of Sils Maria”: https://www.youtube.com/watch?v=tQMT5v0yk9o

Wąż Maloji

Wąż Maloji

Stwierdzilam niedawno, ze link nie dziala, więc posyłam nowy: https://www.youtube.com/watch?v=mJDnkuwmhtU

Festyn Vouivry w Couches

We francuskim miasteczku Couches (Saone-et-Loire) odbywa się co dwadzieścia lat festyn Vouivry. Następny odbędzie się w 2028 roku. Nie mogę się doczekać…

Couches i Vouivra

Couches i Vouivre

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s