Piersi na ścianie

SENSACJA! Parę dni temu grupa archeologów z Landesamtes fuer Denkmalpflege (Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków) w Stuttgarcie przedstawiła rekonstrukcję ściany domu z siedliska na palach w Jeziorze Bodeńskim. Ściana owa złożona z wielu (około 2000) fragmentów gipsowych artefaktów liczy sobie około 6000 lat! Znalezisko zostało wydobywane od 1990 do 1994 roku, jest najstarszym przedstawieniem figuratywnej grafiki ściennej na północ od Alp. Jest również jedynym zachowanym malarstwem ludności siedlisk na palach.

Piersi z Jeziora Bodeńskiego. Ta i pozostałe fotografie pochodzą z „Landesamt für Denkmalpflege im Regierungspräsidium Stuttgart“.

Piersi z Jeziora Bodeńskiego. Ta i pozostałe fotografie pochodzą z „Landesamt für Denkmalpflege im Regierungspräsidium Stuttgart“.

Traf chciał, że akurat dzisiaj przekopywałam sterty artykułów i notatek w domu, w poszukiwaniu artykułu z prasy szwajcarskiej sprzed chyba dziesięciu lat, właśnie o tych piersiach na ścianach domów na palach z jeziora Bodeńskiego. Nie mogłam zapomnieć o tym niezwykłym znalezisku. Oczywiście nie znalazłam, więc zaczęłam szukać w internecie i nagle…znajduję stronę niemieckiej telewizji SWR właśnie o tym epokowym wydarzeniu:

http://www.swr.de/landesschau-aktuell/bw/friedrichshafen/archaeologische-funde-aus-dem-bodensee-alte-brueste-die-viel-erzaehlen/-/id=1542/did=16822944/nid=1542/zze4m7/

Tytuł programu: „Stare piersi, które wiele mówią“. (no cóż, tytuł po niemiecku też się nie udał 🙂

Dr. Helmut Schlichtherle: „wiedzieliśmy od początku, że mamy do czynienia z niezwykłym znaleziskiem, ale długo nie mogliśmy go zrekonstruować i wiarygodnie objaśnić. Teraz jest jasne: zdobyliśmy monumentalne przedstawienie, które odgrywa wielką rolę w historii religii i historii społecznej.“

Zrekonstruowana ściana figur z piersiami.

Zrekonstruowana ściana figur z piersiami.

Na wewnętrznej ścianie jednego z domów znaleziono przedstawienia siedmiu kobiecych figur z podniesionymi rękami. Prawdopodobnie były to wyobrażenia przodkiń siedmiu rodzin. Między nimi są symbole drzewek, albo gałązek, symbole rośnięcia znane również z pieczęci, fresków i rzeżb znajdowanych na całym obszarze doliny Eufratu i Tygrysu.

Całkiem możliwe, że ten dom odgrywał wyjątkową rytualną rolę w owym społeczeństwie. Ciekawe, jak się o tym znalezisku wypowiedzą nasi drodzy „specjaliści“, którzy niestrudzenie przy każdej nowo odkrytej kobiecej figurce neolitycznej plotą, jak nawiedzeni, bzdury o pornograficznych „wenuskach“, mających stymulować erotycznie.

Jedna z figur.

Jedna z figur.

Na razie tylko ta krótka, wspaniała wiadomość. O społeczeństwach siedlisk na palach będzie następny blog. Ciekawe, kiedy ta informacja pojawi się w polskich mediach…

Te naczyniai już znamy, są dosyć powszechne, znajdziemy je również w Muzeum Archeologicznym w Warszawie

Te naczynia już dobrze znamy, są dosyć powszechne, znajdziemy je również w Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Wiek, około 6000 lat.

 

 

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s