Trzy Siostry w Kaltbad, czyli witajcie Bety, Władczynie Alp!

Parę lat po napisaniu książki o Trzech Boginiach odkryłam to niezwykłe miejsce w Centralnej Szwajcarii. Rigi Kaltbad i tzw. Kamienny Kościół ze źródłem. Najstarsza nazwa góry Rigi pochodzi z 1368 roku: „in pede montis riginam“ – „u stóp góry Riginy (Reginy)“ co ludowa etymologia przerobiła na Królową Gór. Niektórzy wywodzą jej nazwę od „riginen“ co miałoby oznaczać geologiczne warstwy dobrze widoczne na północnej stronie góry. Oba tłumaczenia nie całkiem przekonują. Możliwe, że nazwa oznacza Królową, ale nie łacińską „reginę“, ale wcześniejszą celtycką „rígain“, wywodzoną z proto-celtyckiego „Rīganī-s“.“Māra Rīganī“ to słynna „Mórrígan”, Wielka Królowa, pokazująca się w trzech postaciach bogiń.

Czerwony wagonik kolejki zębatej (najstarszej w Europie) zawozi turystów z Vitznau do Rigi Kaltbad, uzdrowiskowej idylli, którą architekt Mario Botta upiększył niedawno eleganckim SPA. Niedaleko od stacji i SPA widzimy po prawej stronie przedziwną formację skalną. Dwie obłe skały typu zlepieniec, względnie konglomerat, przypominają ogromne pośladki. Jeżeli przejdziemy między nimi, znajdziemy się w owalnym ogrodzie obwarowanym skałami. Naprzeciwko wejścia znajduje się druga antropomorficzna szczelina, z której sączy się woda. Na lewo od źródełka stoi kaplica św. Michała, wzniesiona w 1779 na miejscu wcześniejszej z 1585. Woda ze źródła była kiedyś przeprowadzona do drewnianego koryta, obecnie niecka jest kamienna. Najstarsza nazwa miejsca to „Schwesterborn“, „Źródło Sióstr“. Według lokalnej legendy trzy nieszczęsne siostry schroniły się tutaj, aby uciec przed brutalnymi panami, którzy chcieli je porwać. W jednej wersji sagi uzdrawiające źródełko miało wytrysnąć dopiero po śmierci ostatniej siostry. W innych wersjach siostry leczyły ludzi właśnie wodą z owego źródła. Według sag pobożne kobiety miały się pojawić na początku 14 wieku, za czasów austriackiego cesarza Albrechta VI.

wejscie

Wąskie wejście do sanktuarium

Owe sagi to nic innego jak próba historyzacji pogańskich kultowych miejsc. Na terenie Alp, w Austrii, Tyrolu, Francji i w Niemczech istnieje wiele źródeł Trzech Panien, Dziewic, Sióstr czy Trzech Bet czy celtycko-rzymskich Matron. Te Bethenbrunnen, które często były zmieniane później na Petersbrunnen zawsze związane były z trzema archaicznymi boginiami, które były „duchami miejsca“, genii loci. Góra Rigi to wyjątkowo spirytualne miejsce. Nie tylko rozpościera się z niej oszałamiający widok na trzy jeziora, Jezioro Czterech Kantonów, Jezioro Zug oraz Lauerz, ale po jego zboczu spływa wartko malowniczymi wodospadami rzeka Rigiaa, wpływająca do jeziora Zugu. Owe okolice były zamieszkane od czasów Neandertalczyków. W Neue Zürcher Zeitung w lipcu 2015 pojawiła się notatka, że w grocie Steigelfadbalm na Rigi znaleziono ich narzędzia. Były już odkryte osiemdziesiąt lat temu, ale dopiero teraz można było dokładnie określić ich wiek. To wyjątkowe miejsce z ewidentną symboliką kobiecego łona musiało być święte dla najwcześniejszych mieszkańców Centralnej Szwajcarii.

Ze szczeliny sączy się uzdrawiająca woda

Ze szczeliny sączy się uzdrawiająca woda

Trzysiostry

Rzucając cień na wanne Trzech Sióstr

Podobno woda ze źródła ma leczyć reumatyzm i gorączkę. Chory miał położyć się nago, albo w ubraniu do niecki z lodowatą wodą i potem biegiem okrążyć kościół. Inne wersje każą chorym przekręcić się trzy razy w niecce. Trzysiostry2

Kaplica św. Michała obok waginy Bogini

Kaplica św. Michała obok waginy Bogini

 

Możliwe, że wcześniej na miejscu kaplicy znajdował się kamień, który był rytualnie obchodzony. Również dzisiaj można by było obejść kapliczkę, gdyby dróżka nie była zamknięta kratą. Sam fakt, że kaplica nie przylega ciasno do skały wskazuje na przejęcie pogańskich rytuałów. Chodziło o to, żeby zachęcić pielgrzymów do kontynuowania pradawnych zwyczajów, ale tym razem pod egidą kościoła. Do pogańskiej kąpieli doszły z czasem modlitwy, które należało odmawiać po zanurzeniu się w wodzie oraz błogosławieństwo przez zakonnika. Cudotwórcze działanie wody najpewniej wspomagały również datki dla kościoła.

FKzrodlo

Święta woda, magiczne miejsce

Trzy Panie Wody, od zawsze pilnujące świętych źródeł

Trzy Panie Wody od zawsze pilnujące świętych źródeł

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s