Pani Niebieskiego Jeziora

Po odwiedzinach Blautopf (Błękitny garniec), jeziora w Blaubeuren (Szwabska Jura) zatęskniłam do innych błękitnych jezior. Ich niebieski kolor jest spowodowany nasyceniem wody krasem, słońce pochłania czerwone czerwone światło i odbija niebieskie. W Szwajcarii, niedaleko miasta Thun odwiedziłam Blausee, otoczone tajemniczym lasem z setkami obrośniętych mchem głazów. Powstało 15000 lat temu kiedy bloki skalne zerwały się z masywu i roztrzaskały na ziemi. Patrząc na ilość ogromnych kamieni rozrzuconych w okolicy musiała być to niezła katastrofa.

blausee1

Takie przyczyny powstania jeziora podają geolodzy. Ludowe podanie brzmi inaczej, jezioro powstało z łez dziewczyny, której młody kochanek stracił życie w górach. Wiele jezior na świecie powstało z łez, również jezioro Lugu w Chinach miało powstać z łez bogini Gan mu. Z niemieckim Niebieskim Jeziorem jest również związana ciekawa legenda o pięknej Lau, wskazująca na przedchrześcijańskie obrzędy.

Przypomniałam sobie wszystkie zasłyszane legendy i podania o olbrzymkach, którym wypadały z fartuchów kamienie tworzące góry, o staruchach siusiających  i tworzących w tej sposób przesmyki, o pannach, które zapomniały zamknąć pokrywę na źródłach, wylewających w ten sposób całe rzeki w dolinach, o lekkomyślnych kobietach zamienianych w kamienie. Wszystkie noszą echa wielkiej, pierwotnej Creatrix, z jej ciała, z jej fizjologicznych płynów, z jej kości powstała ziemia.

blau_pani1

Z błękitnych oczu dziewczyny pociekły łzy i zafarbowały jezioro na niebiesko.

skalnyogrod

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s