
Lockdown może dla mnie jeszcze 10 tygodni potrwać! Mam świetną lekturę liczącą 700 stron. Mowa jest o książce Carela van Scheika i Kaia Michela „Die Wahrheit ueber Eva” („Prawda o Ewie. Wynalezienie nierówności między kobietami i mężczyznami”), która ukazała się miesiąc temu w wydawnictwie Rowohlt.
Carel van Schaik (etolog[i], biolog ewolucji, m.in. profesor biologicznej ewolucji na zurychskim Uniwersytecie) oraz Kai Michel (historyk i literaturoznawca) analizują, bagatela, 2 miliony lat naszej ewolucji. Tekst z okładki: „W 99 procentach ludzkiej historii równość płciowa nie stanowiła problemu. Autorzy zapoznają nas z tajemnicami biologicznej i kulturalnej ewolucji, tłumaczą jak rozwijały się relacje między kobietami i mężczyznami i co doprowadziło do poważnej dysproporcji między płciami. Nowe wnioski z badań biologii ewolucyjnej, genetyki, archeologii, etnologii oraz teologii rozjaśniają ten skomplikowany proces, który wpędził kobiety w nieszczęście, ale również nie przyniósł nic dobrego mężczyznom.
Carel van Schaik i Kai Michel badają zachowania naszej rodziny prymatów, przypatrują się fantastycznym neolitycznym sanktuariom oraz wertują Biblię. Pokazują dlaczego wierność jest męskim wynalazkiem i dlaczego seksualność została zdiabolizowana. Odkrywają co do dzisiaj zatruwa małżeństwo, rodzinę i sferę władzy, i jak centralną rolę odgrywa w tym religia. Prawda o Ewie może pomóc w zakończeniu trudnej relacji między płciami.”
Oto początkowe tytuły rozdziałów:
Krok 1
Kłamstwo o Ewie
Kiedy Ewa była Boginią
Krok 2
Witajcie w Ewalucji!
Podwójna ewolucja
Jak staliśmy się ludźmi
Co powinniśmy wiedzieć o płci i genderze
Krok 3
Zmierzch mitów
Mit monogamii
Mit męskiej wyższości
Krok 4
Prawdziwy grzech pierworodny
Krok 5
Wynalazek nierówności
Krok 6
Dlaczego Bóg ma problem z kobietami?
Krok 7
Patrix budzi się do działania
Czekałam bardzo długo na podobną książkę więc zaczynam lekturę z wielką radością. Oczywiście podzielę się natychmiast na blogu moimi wrażeniami i tłumaczeniami co ciekawszych ustępów.
[i] Etologia (gr. ήθος – obyczaj) – dziedzina zoologii, zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań zwierząt, zarówno dziedziczonych, jak i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym, orientacją przestrzenną, zachowaniami społecznymi. (Wikipedia)