Prawda o Ewie

Cover: https://exlibris.azureedge.net/covers/9783/4980/0112/4/9783498001124xl.jpg

Lockdown może dla mnie jeszcze 10 tygodni potrwać! Mam świetną lekturę liczącą 700 stron. Mowa jest o książce Carela van Scheika i Kaia Michela „Die Wahrheit ueber Eva” („Prawda o Ewie. Wynalezienie nierówności między kobietami i mężczyznami”), która ukazała się miesiąc temu w wydawnictwie Rowohlt.

Carel van Schaik (etolog[i], biolog ewolucji, m.in. profesor biologicznej ewolucji na zurychskim Uniwersytecie) oraz Kai Michel (historyk i literaturoznawca) analizują, bagatela, 2 miliony lat naszej ewolucji. Tekst z okładki: „W 99 procentach ludzkiej historii równość płciowa nie stanowiła problemu. Autorzy zapoznają nas z tajemnicami biologicznej i kulturalnej ewolucji, tłumaczą jak rozwijały się relacje między kobietami i mężczyznami i co doprowadziło do poważnej dysproporcji między płciami. Nowe wnioski z badań biologii ewolucyjnej, genetyki, archeologii, etnologii oraz teologii rozjaśniają ten skomplikowany proces, który wpędził kobiety w nieszczęście, ale również nie przyniósł nic dobrego mężczyznom.

Carel van Schaik i Kai Michel badają zachowania naszej rodziny prymatów, przypatrują się fantastycznym neolitycznym sanktuariom oraz wertują Biblię. Pokazują dlaczego wierność jest męskim wynalazkiem i dlaczego seksualność została zdiabolizowana. Odkrywają co do dzisiaj zatruwa małżeństwo, rodzinę i sferę władzy, i jak centralną rolę odgrywa w tym religia. Prawda o Ewie może pomóc w zakończeniu trudnej relacji między płciami.”

Oto początkowe tytuły rozdziałów:

Krok 1

Kłamstwo o Ewie

Kiedy Ewa była Boginią

Krok 2

Witajcie w Ewalucji!

Podwójna ewolucja

Jak staliśmy się ludźmi

Co powinniśmy wiedzieć o płci i genderze

Krok 3

Zmierzch mitów

Mit monogamii

Mit męskiej wyższości

Krok 4

Prawdziwy grzech pierworodny

Krok 5

Wynalazek nierówności

Krok 6

Dlaczego Bóg ma problem z kobietami?

Krok 7

Patrix budzi się do działania

Czekałam bardzo długo na podobną książkę więc zaczynam lekturę z wielką radością. Oczywiście podzielę się natychmiast na blogu moimi wrażeniami i tłumaczeniami co ciekawszych ustępów.


[i] Etologia (gr. ήθος – obyczaj) – dziedzina zoologii, zajmująca się szeroko pojętymi badaniami zachowań zwierząt, zarówno dziedziczonych, jak i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym, orientacją przestrzenną, zachowaniami społecznymi. (Wikipedia)

Informacje o vouivrenoire

Born in Warsaw, studied English Philology in Lublin (Poland). Moved to Zurich in 1976, studied at Zurich University (Journalism, Slavic Philology, English Literature). Married, two daughters, two granddaughters.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s